Mevlana Mah. 1713/7. Sk. No:21/A Bornova / İzmir
tren

Mutfak Tadilatı Nasıl Yapılır

18.03.2021
483
Mutfak Tadilatı Nasıl Yapılır

Mutfak Tadilatı Nasıl Yapılır

Keşif, İhtiyaçların ve taleplerin belirlenmesi:

ucretsiz kesif

Diğer tadilat ve dekorasyonlarda olduğu gibi Mutfak Tadilatında da kullanıcı talep ve ihtiyaçlarının belirlenmesi birinci önceliktir. Bu kapsamda, mekanın durumunu, kullanıcının mevcut mutfakta yaşadığı sorunları (dolap veya tezgah yetersizliği, depolama, hazırlık ve pişirme alanlarının uyumsuzluğu, yerleşim planındaki terslikler, alan yetersizliği v.b.) tespit etmek ve alan genişletilmesi, modern tasarım, aydınlık ortam, kullanışlı ve işlevsel dolaplar, pratik ve uyumlu ideal yerleşme planı, kullanılacak malzeme tarz ve stilleri gibi işverenin nelere ihtiyacı olduğunu ve tadilattan beklentilerini yerinde belirlemek için ayrıntılı keşif yapıyoruz.Keşif esnasında, kullanıcının ihtiyaçlarını ve mekanın durumunu yerinde görerek uygulanabilecek çözümleri kullanıcımız ile paylaşıyor ve mutfağın genel yerleşim planını tespit ediyoruz.
Yaptığımız keşiflerde, kullanılan dolapların kullanıcının ihtiyaçları ile uyumsuzluğu (tencerelerin dolaplara sığmaması, ulaşılamayan/zor ulaşılan dolaplar, çekmecelerin çok büyük veya küçük olması, v.b.), dolap ve çekmece yerlerinin ihtiyaç önceliklerine göre belirlenmemesi (çekmece olması gereken yerde dolap olması, küçük dolapların el altında olup büyük dolapların uzak noktada olması v.b.), depolama, hazırlık ve pişirme alanlarının birbirleri ile bağımlılığı gözetilmeden yerleştirilmiş olması (buz dolabının ocağa yakın tezgaha uzak olması, bulaşık makinesinin ters tarafa veya evyeden uzağa konulması v.b.), dolap yetersizliği, priz yetersizliği veya yanlış yerde olması ve alan darlığı sorunlarının öne çıktığı görülmektedir.
BOYDEK İnşaat Tadilat Dekorasyon olarak mimarlarımız tarafından mekanın şartlarına ve kullanıcının ihtiyaç ve zevklerine odaklı hazırlanan tasarımlar ve her biri alanında uzman kadromuz ile yaptığımız uygulamalarımızla bu sorunları ortadan kaldırıyor ve kullanıcılarımızın hayallerindeki mutfağa kavuşmasını sağlıyoruz.

Üç boyutlu tasarım:

mutfak tadilatı nasıl yapılır

Mimarlarımız tarafından keşif sonucu elde edilen bilgiler kapsamında hazırlanan üç boyutlu mutfak tasarımını işverenin onayına sunuyoruz. Hazırlanan tasarımın işveren tarafından onaylanmasını müteakip kırım ekiplerimiz işlerine başlıyorlar.
Kırım esnasında hazırlanan tasarımın uygulanmasına hiçbir şekilde imkan tanımayan bir durumun (keşif esnasında belirlenemeyen taşıyıcı kiriş, kolon, perde beton yerleri v.b.) ortaya çıkması durumunda, işverenin onayı ile yeni şartlara uygun olarak tasarımımızı güncelliyoruz.

Söküm, kırım ve döküm işleri:

banyo sokum

Söküm kapsamında; yeniden kullanılma durumlarını da göz önüne alarak,  dolap, tezgah, evye, gibi mutfakta bulunan tüm malzemeleri özenle söküyoruz.  Sadece duvarlar kalacak şekilde tüm söküm işlemleri tamamlandıktan sonra kırım işlerine başlıyoruz.
Kırım kapsamında; mevcut seramik kaplamaları söküyoruz.İhtiyaç halinde, duvar yıkarak mutfağın genişletilmesi, kapı ve pencere yeri değiştirilmesi gibi işlemleri bu aşamada tamamlıyoruz. Yeni tasarıma göre sıcak/soğuk su tesisatları, atık su tesisatları, elektrik priz hatları için kanallar açıyoruz.
Nadir de olsa, bazı durumlarda keşif esnasında mevcut kiriş, kolon ve perde beton yerleri tam olarak tespit edilememektedir. Kırım esnasında tasarımın uygulanmasını engelleyecek  böyle bir durumun ortaya  çıkması durumunda, binanın statik direncine direkt etkisi olan bu yerlere kesinlikle dokunulamayacağından işverenin onayını alarak tasarımı güncelliyor ve gerekli sıva altı elektrik/su tesisatlarını  güncellenen tasarıma uygun hale getiriyoruz.
Tadilat kapsamında özellikle gürültü anlamında çevreye en çok zararın verildiği bu süreçte ekiplerimiz, içinde bulunduğumuz salgın ortamında evden çalışma, uzaktan eğitim gibi olağan üstü şartları da dikkate alarak, mümkün olduğunca az gürültü ve hızlı çalışarak işlerini tamamlamak ve çevreye verilen zararı en aza indirmek için çok büyük çaba sarf etmektedirler.
Sökülen malzemelerin ve çıkan molozun bina dışına taşınması ve atılması konusu ise genellikle işverenler tarafından sorun edinilen diğer bir husustur.
Her binada bina asansörünü kullanmak mümkün olmayabilmekte veya binada asansör olmayabilmektedir.  BOYDEK İnşaat Tadilat Dekorasyon olarak, çıkan molozların ve malzemelerin bina dışına çıkarılmasında, ortak alanlara zarar verilmemesi, gürültü ve çevre kirliliğine sebep olmamak ve komşuları rahatsız etmemek için azami dikkatle çalışıyor ve bu gibi sorunları en aza indirmek için mümkün olan yerlerde yük asansörü veya vinç kullanmaya özen gösteriyoruz. Bina dışına taşınan moloz ve hafriyatın çevre kirliliğine neden olmaması için mümkün olduğunca direkt veya en kısa zamanda moloz atım alanlarına taşınmasını sağlıyoruz.

Sıva altı su ve elektrik tesisatlarının döşenmesi;

su tesisati

Sıhhi tesisat işleri kapsamında; açılan kanallarda sıcak/soğuk ve temiz/atık su tesisatlarının montajını yapıyoruz. Su tesisatlarının uygun şekilde döşenmesi, sonrasında yaşanabilecek aksaklıkların giderilme güçlüğü  nedeniyle son derece önemli bir husustur. Giderlerin atık suyu uygun şekilde çekmemesi, zaman içerisinde sızıntı oluşması gibi sorunların yaşanmaması için sıhhi tesisat ustalarının işlerini tam bir ehliyet ve yeterlilikle yapması ve kullanılacak malzemelerin de aynı şekilde kaliteli ve uygun olması gerekmektedir. Sıva altı tesisatlarda yapılacak bir hatanın giderilmesi oldukça zahmetli ve zaman isteyen bir iş olduğundan ve de sıva üstü montajlarda da sıkıntı yaratacağından bu işlemlerin tam bir profesyonellikle yapılması çok önemlidir.
Elektrik tesisatı kapsamında; açılan kanallara ve yuvalara elektrik tesisatının (buat, kasa, kablo borusu ve kablo) montajını yapıyoruz. Elektrik tesisatlarından kaynaklanacak bir aksaklığın sebep olabileceği can ve mal kayıpları göz önüne alındığında elektrik tesisatlarının uygun şekilde yapılmasının önemi kendiliğinden anlaşılacaktır. Hayati derecede öneme sahip olan elektrik işlerinin yetkin ve tecrübeli ustalarca yapılması ve kaliteli, uygun malzeme kullanılması BOYDEK İnşaat Tadilat Dekorasyon olarak son derece özen gösterdiğimiz bir husustur.
Bu nedenle ark oluşumunu engellemek, aşırı ısınmayla yalıtımların erimesine mani olmak, elektrik akımına kapılma riskini azaltmak maksadıyla, sıva altında atıl kablo bırakmıyor, mevcut tesisata ve kaldırılacak yüke uygun malzemeler kullanıyor, ne kadar kısa mesafede olursa olsun sıva altında kablo borusuz kesinlikle kablo çekmiyor, ek yerlerinin sağlamlığını ve yalıtımını ayrıca kontrol ediyoruz.
BOYDEK İnşaat Tadilat Dekorasyon olarak bizler,  kullandığımız malzemelerin kalitesine, beraber çalıştığımız ustalarımızın  işçiliklerine ve her iş sonunda yaptığımız kalite güvence kontrollerimize olan güvenimiz nedeniyle yaptığımız tüm işlerde sıva altı tesisatları için 2 yıllık malzeme ve işçilik garantisi vermekteyiz.

Tesviye işleri;

tesviye betonu

Söküm, kırım ve döküm işlerinin tamamlanmasını müteakip, mekanın durumuna göre duvar ve zeminlerin sıva/şapile tesviyesini yapıyoruz. 
Mutfak tadilatlarında balkonun mutfağa katılması sıklıkla karşılaşılan bir uygulamadır. Genellikle eski yapılarda mutfak ve balkon zemin döşemeleri farklı olmakta ve çoğu kez de aralarında kot farkı bulunmaktadır. Tesviye işlemi bu tür kot farklarının ortadan kaldırılması için zorunlu olmaktadır. Bazı mutfaklarda da duvarlar seramik kaplama olmaktadır. Günümüzde bu uygulama çok tercih edilmediğinden, kaplamalar sökülmekte ve saten alçı sıva ile duvarlar düzeltilerek boyaya hazır hale getirilmektedir.

Fayans işleri;

fayans nasil yapistirilir

Kullanıcıların kahir ekseriyeti mutfak ve balkon zeminlerinde taş döşemeyi (seramik/fayans/granit) tercih etmektedirler. Tesviye işleminin ardından, işveren tarafından seçilen fayans ve seramiklerin döşemesini yapıyoruz. Fayansların döşenmesinde, işçilik kalitesi de en az kullanılan malzeme kalitesi kadar önemli ve hassasiyet gerektiren bir husustur. Derz boşluklarının eşitliği ve simetriği, uygun akıntı meylinin verilmesi, fayanslar arasında diş olarak tabir ettiğimiz yükselti farklılığının olmaması, musluk ve priz yuvaları için açılan deliklerin düzgünlüğü, bütün fayans kullanma ve fire çıkartma oranı gibi hususlar oldukça hassas çalışma gerektiren konulardır.  Kullanılacak seramik cinsi, boyutu, yapıştırıcı, iç ve dış çıtaların kalitesi gibi faktörler de yapılan işin kalitesine ve görselliğine direkt olarak etki etmektedir.
BOYDEK İnşaat Tadilat Dekorasyon olarak her zaman için birinci sınıf malzeme kullanmaya ve “İtimat kontrole mani değildir.” prensibinden hareketle tecrübesine ve zanaatkarlığına güvendiğimiz ustalarımızın işlerinin kontrolüne ayrı bir özen gösteriyoruz.
Mutfak tadilatında tezgah arası fayans uygulaması genellikle tezgah ve dolaplar yerleştirildikten sonra yapılmaktadır.

Mutfak genişletmesi ve cam balkon;

mutfak tadilatı nasıl yapılır

Daha önce de ifade edildiği üzere, mutfak balkonlarının mutfağa dahil edilmesi ve cam balkon/PVC doğrama ile kapatılması çok sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur.Alan genişletilmesi kapsamında yapılan bu işlemde, varsa mutfak zemini ile balkon zemini arasındaki kot farkı kaldırılarak eşitlenmekte ve aynı zemin kaplaması uygulanmaktadır.
Mutfağa dahil edilen balkonun dış cephelerine uzman ekiplerimiz tarafından ısı veya tampered camdan kullanıcı tercihine uygun şekilde imal edilen balkon kaplama uygulaması yapılmaktadır.

Alçı, sıva, tavan ve boya işleri;

alci boya

Tadilat kapsamında yapılması gereken alçı ve sıva uygulamaları uzman ekiplerimiz tarafından, gerekli emniyet ve koruma tedbirleri alınarak yapılmaktadır. Tadilat yapılan mekanın kullanımda olması durumunda, eşyalar sergi naylonları ile kapatılarak korumaya alınmaktadır.
Kullanıcı tercihine göre tavan alçısı ve boyası yapılan mutfaklara asma veya gergi tavan ile alçıpan ışıklı led havuzu uygulamaları da uzman ekiplerimiz tarafından titizlikle yapılmakta ve tadilatını yaptığımız mekanlara modern bir görünüm kazandırılmaktadır.
Her biri alanında uzman ekiplerimiz tarafından tadilatı yapılan mekanın kullanıcı tercihine uygun renklerde boyası yapılmakta ve montaja hazır hale getirilmektedir.

Mutfak dolaplarının imalatı ve montajı;

ev tadilatı nasıl yapılır

Mimarlarımız tarafından hazırlanan tasarım kapsamında ölçülendirilmesi yapılan mutfak dolaplarımız, çoğunlukla 1. Sınıf MDF lam gövde üzerine, kullanıcının tercihine göre akralik, country veya vakum kapaklardan imal edilmektedir. Ancak, kullanıcının talebi doğrultusunda ahşap ve ithal malzemelerden de imalat imkanımız bulunmaktadır.
İmalatı müteakip, uzman ekiplerimiz tarafından mutfak dolaplarımız ve yine kullanıcı tarafından onaylanan kulplar (kulpsuz modellerimiz de bulunmaktadır) yerlerine monte edilmektedir. Dolapların imalat ve montaj süreci genellikle 2 hafta sürmektedir. Ancak, salgın nedeniyle üretici firmaların düşük kapasite ile çalışmalarından dolayı bazı modellerin temin edilmesinde sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle, tadilat sürecini uzatmamak adına mutfak dolaplarının model, renk ve kapak seçiminin sürecin en başında yapılmasında fayda bulunmaktadır. 

Mutfak tezgahı imalatı ve montajı;

mutfak tezgahi

Mutfak dolaplarının montajını müteakip, tezgah ölçüsü uzman ekiplerimiz tarafından yerinde alınmaktadır. Kullanıcı tarafından beğenilen malzeme ve modelde üretimi yapılan mutfak tezgahı aynı ekipler tarafından monte edilmektedir. Kullanıcı tercihine uygun evye de yine bu ekiplerimiz tarafından yerine monte edilmektedir.

Doğal Gaz Tesisatının Tadilatı;

dogalgaz tesisati

Bazı durumlarda depolama, hazırlık ve pişirme alanlarının birbirleriyle uyumlarının sağlanması veya başka nedenlerle doğal gaz tesisatında tadilat yapılması gerekmektedir. Bu durumlarda, alanında uzman ekiplerimiz tarafından tadilat projesi hazırlanarak ilgili Doğal Gaz İdaresine sunulmakta ve onayı müteakip gerekli tadilat  ve değişiklikler yapılmaktadır.
Tadilat sonrasında gaz açım işlemleri konusunda idareler arasında uygulama farklılıkları bulunmakta olup, bazı idareler fırın ve ocak gibi gerekli donanımların montajı yapıldıktan sonra, ev sahibinin taahhüdünü kabul ederek açımı yapmakta, bazıları ise tadilat yapılan mekanda iskan zorunluluğunu gündeme getirmektedir.

Sıva üstü montajların yapılması;

elektril tesisati

Uzman ekiplerimiz ile sıhhi tesisat armatürleri ve sıva üstü elektrik priz/anahtarlar ve aydınlatma ünitelerinin  montajını yaparak tadilat sürecini tamamlıyoruz.

 

Sizlerde Mutfak tadilat işleriniz için bizimle iletişime geçerek ücretsiz keşif talebinde bulunabilirsiniz.

     
    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

    Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: