Müşteri Hizmetleri0 532 057 36 56

Hoşgeldiniz. Bugün

İskandinav Tarzı Mimari

Ana Sayfa » Blog » İskandinav Tarzı Mimari

İskandinav tarzı mimari özellikle son zamanlarda yaygın bir mimari form haline gelmiştir. Sadeliğin ve renk uyumunun öne çıktığı bu özel mimari, doğal eşyaların hakim olduğu bir tasarım olarak iç mimari fikirlerini etkilemektedir. İskandinav ülkelerinde kullanıldığı için bu isimle anılan tarz, günümüzde minimal tasarım isteyenler için tercih ediliyor.

İskandinav ülkeleri; Finlandiya, Danimarka, Norveç ve İsveç’ten oluşan bölgeye denilmektedir. Kuzey ülkeleri olarak da anılan bu ülkelerde, özellikle 20. Yüzyılın ortasından itibaren kullanılan daire tasarımı da İskandinav tarzı olarak anılmaktadır. İskandinav tarzının ortaya çıkışı bu ülkelerdeki yaşam koşulları ile bağlantılıdır. Sosyal yaşam ve mutluluk endeksleri olarak dünyanın en önde gelen ülkelerinden olan İskandinavların bu tutumlarında yaşadıkları alanların da kendi yaşam tarzlarına göre tasarlanması etkili oluyor. Bu bakımdan sadeliğin getirdiği huzur ve rahatlık ile birlikte yaşam alanlarının da daha işlevsel ve estetik değerlere sahip oluyorlar.

İskandinav Tarzı Özellikleri Nedir?

İskandinav tarzı özellikleri için en büyük etmen bu coğrafyada çok uzun süren kış aylarının ve daha kısa süren gün ışığının etkisidir. Kışın uzun olması ve gün ışığının kısa olması daire tasarımlarında bir avantaja çevrilmek istendiği için İskandinav tarzı ortaya çıkmıştır. Bu bakımdan İskandinav tarzı için üç ana başlık oluşmaktadır;

  • Minimalizm,
  • Basitlik,
  • İşlevsellik

İskandinav Tarzı Minimal Tasarım Nedir?

Minimal tasarım temel olarak az çoktur anlayışına dayanmaktadır. Özellikle küçük mekanlarda yaşam alanının daha geniş olması için eşyadan tasarruf etmeyi ve ancak yine de kullanılan az sayıdaki eşyanın birbirleri ile uyumlu olmalarını içermektedir. Bu bakımdan yaşam alanını kullananların asıl ihtiyaçları olan şeylere odaklanmalarını sağlaması gibi sahip olduklarından da işlevsel olarak yararlanması söz konusu olmaktadır.

Ancak minimal tasarım için sık yapılan yanlışlardan uzak durulması önemlidir. Bu bakımdan sadece bir iki sandalye koyarak tasarım tamamlanmamaktadır. Minimal tasarım için öncelikli olan tüm kullanıcıların gerçek ihtiyaçlarının belirlenmesidir. İhtiyaca karşılık gelen eşyaların belirlenmesi sonrasında yine bu eşyaların bir uyum içinde bir araya getirilmesi gerekmektedir. Örneğin çok şık ve gösterişli bir konsol ile basit olarak tasarlanmış sandalyelerin bir araya getirilmesi kötü bir görünüm yaratacaktır.

İskandinav Tarzı Basitlik – Sadelik Nedir?

İskandinav tarzı basitlik uzun süren kış günlerinde ve kısa olan güneş enerjisinin verimli bir şekilde kullanılmasına dayanmaktadır. Özellikle gün ışığının kısa olması yapıyı kullananların uzun süreli işler yapmalarına engel olmaktadır. Günlük enerjinin tüketilmemesi adına yapının kolay ulaşılır yani basit ve sade tasarıma sahip olmasıdır. Bu bakımdan İskandinav tarzı mimaride ahşap çok önemli yere sahiptir. Hem kolay elde edilmekte hem de işlevsel olarak pek çok alanda kullanılabilmektedir. Rahat hareket ettirilmesi sayesinde de yapı içinde hareket etmeyi kolay hale getirmesi İskandinav tarzı yapılarda ahşabın daha da özel olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

İskandinav Tarzı İşlevsellik Nedir?

İskandinav tarzı özelliği olarak ana etmenlerden birisi yapının işlevsel özellikler kazanmasıdır. Tasarım sayesinde kullanıcıların yapıyı kullanma amaçlarına uygun olarak en doğru değerlerin elde edilmesini amaçlayan işlevsellik fazla eşyaları ortadan kaldırarak sadece pratik bir kullanım sunmakla kalmaz aynı zamanda da dairede yaşayanların her türlü işlerini de en kısa sürelerde halletmelerine yardımcı olmaktadır. İskandinav tarzı yapılarda süs ya da dekor amaçlı eşyalar çok az kullanılır ve her eşyanın bir işlevsel özelliği bulunur. Örneğin üç tane sandalye alanda bulunuyorsa, bu üç sandalyenin de sık olarak kullanıldığını göstermektedir. Böylece İskandinav tarzı tüm özellikleri ile daha işlevsel, estetik olarak göz alıcı ve yapısal özellikler ile bilinmektedir.

05 Eylül 2020

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz