Mevlana Mah. 1713/7. Sk. No:21/A Bornova / İzmir
tren

Banyo Tadilatı Nasıl Yapılır

17.03.2021
569
Banyo Tadilatı Nasıl Yapılır

Banyo Tadilatı Nasıl Yapılır

Keşif, İhtiyaçların ve taleplerin belirlenmesi:

ucretsiz kesif

Diğer tadilat ve dekorasyonlarda olduğu gibi Banyo Tadilatında da kullanıcı talep ve ihtiyaçlarının belirlenmesi birinci önceliktir. Bu kapsamda mekanın durumunu, kullanıcının banyoda yaşadığı mevcut sorunları (sıcak suyun az gelmesi, mutfaktan musluk açıldığında sıcak suyun azalması, havalandırma sorunu v.b.) tespit etmek ve  alan genişletilmesi, modern tasarım, aydınlık ortam, kullanışlı nişler, dolap yerleşimi, kullanılacak malzeme tarz ve stilleri gibi işverenin nelere ihtiyacı olduğunu ve tadilattan beklentilerini yerinde belirlemek için ayrıntılı keşif yapıyoruz. Keşif esnasında, kullanıcının ihtiyaçlarını ve mekanın durumunu yerinde görerek uygulanabilecek çözümleri kullanıcımız ile paylaşıyor ve banyonun genel yerleşim planını tespit ediyoruz.
 
Banyolarda genellikle en çok rastlanılan sıkıntı alan yetersizliği olmakla birlikte BOYDEK İnşaat Tadilat Dekorasyon olarak mimarlarımız tarafından oluşturulan tasarımlarla küçük mekanlarda alan yaratarak bu sorunu mümkün olduğu ölçüde ortadan kaldırıyoruz. Kullanıcı ile birlikte mekanda yaptığımız keşif ve incelemelerde kullanıcının ihtiyaçlarına ve mekanın müsaitlik durumuna göre (alan yeterliliği, taşıyıcı kiriş, kolon ve perde beton yerleri) banyonun genel yerleşim planını (klozet yeri, lavabo yeri, duş yeri, çamaşır/kurutma makinesi yeri, niş yerleri v.b.) belirliyoruz.

Üç boyutlu tasarım:

v design banner2

Mimarlarımız tarafından keşif sonucu elde edilen bilgiler kapsamında hazırlanan üç boyutlu banyo tasarımını işverenin onayına sunuyoruz. Hazırlanan tasarımın işveren tarafından onaylanmasını müteakip kırım ekiplerimiz işlerine başlıyorlar.
Kırım esnasında hazırlanan tasarımın uygulanmasına hiçbir şekilde imkan tanımayan bir durumun (keşif esnasında belirlenemeyen taşıyıcı kiriş, kolon, perde beton yerleri v.b.) ortaya çıkması durumunda, işverenin onayı ile yeni şartlara uygun olarak tasarımımızı güncelliyoruz.

Söküm, kırım ve döküm işleri:

banyo sokum

Söküm kapsamında; yeniden kullanılma durumlarını da göz önüne alarak,  dolap, duş/küvet, lavabo, klozet gibi banyoda bulunan tüm malzemeleri özenle söküyoruz.  Sadece duvarlar kalacak şekilde tüm söküm işlemleri tamamlandıktan sonra kırım işlerine başlıyoruz.
Kırım kapsamında; mevcut seramik kaplamaları söküyoruz.İhtiyaç halinde, havalandırma penceresi genişletme/küçültme, duvar yıkarak banyonun genişletilmesi, kapı yeri değiştirilmesi gibi işlemleri bu aşamada tamamlıyoruz. Yeni tasarıma göre sıcak/soğuk su tesisatları, atık su tesisatları, elektrik priz hatları için kanallar açıyoruz. Belirlenen yerlere kararlaştırılan ölçülerde niş yuvaları açıyoruz.
Nadir de olsa, bazı durumlarda keşif esnasında mevcut kiriş, kolon ve perde beton yerleri tam olarak tespit edilememektedir. Kırım esnasında tasarımın uygulanmasını engelleyecek  böyle bir durumun ortaya  çıkması durumunda, binanın statik direncine direkt etkisi olan bu yerlere kesinlikle dokunulamayacağından işverenin onayını alarak tasarımı güncelliyor ve gerekli sıva altı elektrik/su tesisatlarını  güncellenen tasarıma uygun hale getiriyoruz.

Tadilat kapsamında özellikle gürültü anlamında çevreye en çok zararın verildiği bu süreçte ekiplerimiz, içinde bulunduğumuz salgın ortamında evden çalışma, uzaktan eğitim gibi olağan üstü şartları da dikkate alarak, mümkün olduğunca az gürültü ve hızlı çalışarak işlerini tamamlamak ve çevreye verilen zararı en aza indirmek için çok büyük çaba sarf etmektedirler.
Sökülen malzemelerin ve çıkan molozun bina dışına taşınması ve atılması konusu ise genellikle işverenler tarafından sorun edinilen diğer bir husustur.
Her binadabina asansörünü kullanmak mümkün olmayabilmekte veya binada asansör olmayabilmektedir.  BOYDEK İnşaat Tadilat Dekorasyon olarak, çıkan molozların ve malzemelerin bina dışına çıkarılmasında, ortak alanlara zarar verilmemesi, gürültü ve çevre kirliliğine sebep olmamak ve komşuları rahatsız etmemek için azami dikkatle çalışıyor ve bu gibi sorunları en aza indirmek için mümkün olan yerlerde yük asansörü veya vinç kullanmaya özen gösteriyoruz. Bina dışına taşınan moloz ve hafriyatın çevre kirliliğine neden olmaması için mümkün olduğunca direkt veya en kısa zamanda moloz atım alanlarına taşınmasını sağlıyoruz.

Sıva altı su tesisatlarının döşenmesi;

su tesisati

Kırım esnasında açılan kanallarda sıcak/soğuk ve temiz/atık su tesisatlarının montajını yapıyoruz. Su tesisatlarının uygun şekilde döşenmesi, sonrasında yaşanabilecek aksaklıkların giderilme güçlüğü  nedeniyle son derece önemli bir husustur. Soğuk kış günlerinde duşun ortasında sıcak suyun azalması, giderlerin atık suyu uygun şekilde çekmemesi, zaman içerisinde alt katlardan veya duvarlardan sızıntı oluşması gibi sorunların yaşanmaması için sıhhi tesisat ustalarının işlerini tam bir ehliyet ve yeterlilikle yapması ve kullanılacak malzemelerin de aynı şekilde kaliteli ve uygun olması gerekmektedir. Sıva altı tesisatlarda yapılacak bir hatanın giderilmesi oldukça zahmetli ve zaman isteyen bir iş olduğundan ve de sıva üstü montajlarda da sıkıntı yaratacağından bu işlemlerin tam bir profesyonellikle yapılması çok önemlidir.
 
 

Sıva altı elektrik tesisatlarının döşenmesi;

siva alti elektrik

Kırım esnasında açılan kanallara ve yuvalara elektrik tesisatının (buat, kasa, kablo borusu ve kablo) montajını yapıyoruz. Elektrik tesisatlarından kaynaklanacak bir aksaklığın sebep olabileceği can ve mal kayıpları göz önüne alındığında elektrik tesisatlarının uygun şekilde yapılmasının önemi kendiliğinden anlaşılacaktır. Hayati derecede öneme sahip olan elektrik işlerinin yetkin ve tecrübeli ustalarca yapılması ve kaliteli, uygun malzeme kullanılması BOYDEK İnşaat Tadilat Dekorasyon olarak son derece özen gösterdiğimiz bir husustur.
Bu nedenle ark oluşumunu engellemek, aşırı ısınmayla yalıtımların erimesine mani olmak, elektrik akımına kapılma riskini azaltmak maksadıyla, sıva altında atıl kablo bırakmıyor, mevcut tesisata ve kaldırılacak yüke uygun malzemeler kullanıyor, ne kadar kısa mesafede olursa olsun sıva altında kablo borusuz kesinlikle kablo çekmiyor, ek yerlerinin sağlamlığını ve yalıtımını ayrıca kontrol ediyoruz.
BOYDEK İnşaat Tadilat Dekorasyon olarak bizler,  kullandığımız malzemelerin kalitesine, beraber çalıştığımız ustalarımızın  işçiliklerine ve her iş sonunda yaptığımız kalite güvence kontrollerimize olan güvenimiz nedeniyle yaptığımız tüm işlerde sıva altı tesisatları için 2 yıllık malzeme ve işçilik garantisi vermekteyiz.

Tesviye işleri;

tesviye betonu

Söküm, kırım ve döküm işlerinin tamamlanmasını müteakip, mekanın durumuna göre duvar ve zeminlerine kaba sıva uygulaması yaparak seramik kaplamaya hazır hale getiriyoruz. Zemin tesviyelerinde banyo ve duş içerisindeki gider akıntıları göz önüne alınarak uygun derecede meyil vermeye özen gösteriyoruz. Meyil işleminin tesviye seviyesinde yapılması fayans döşeme aşamasında oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Fayans işleri;

fayans nasil yapistirilir

Tesviye işleminin ardından, işveren tarafından seçilen fayans ve seramiklerin döşenmesini yapıyoruz. Fayansların döşenmesinde, işçilik kalitesi de en az kullanılan malzeme kalitesi kadar önemli ve hassasiyet gerektiren bir husustur. Derz boşluklarının eşitliği ve simetriği, uygun akıntı meylinin verilmesi, fayanslar arasında diş olarak tabir ettiğimiz yükselti farklılığının olmaması, musluk ve priz yuvaları için açılan deliklerin düzgünlüğü, bütün fayans kullanma ve fire çıkartma oranı gibi hususlar oldukça hassas çalışma gerektiren konulardır.  Kullanılacak seramik cinsi, boyutu, yapıştırıcı, iç ve dış çıtaların kalitesi gibi faktörler de yapılan işin kalitesine ve görselliğine direkt olarak etki etmektedir.
BOYDEK İnşaat Tadilat Dekorasyon olarak her zaman için birinci sınıf malzeme kullanmaya ve “itimat kontrole mani değildir” prensibinden hareketle tecrübesine ve zanaatkarlığına güvendiğimiz ustalarımızın işlerinin kontrolüne ayrı bir özen gösteriyoruz.
Bazı durumlarda işverenlerimiz başta bütçe kısıtı ve zaman olmak üzere değişik nedenlerle mevcut fayansların sökülmeden üzerine yeni fayansların döşenmesini talep etmektedirler. Mevcut seramiklerin üzerine ikinci bir seramik uygulaması; alttaki kaplamanın kalitesi ile doğru orantılıdır. İlave ağırlık nedeniyle alttaki duvar kaplamalarının yükü artacak ve ufak çaplı sarsıntılarda bile fayansların düşme ihtimalini artıracaktır.Zeminde ise yükseltiye neden olacağından, mevcut kapı kullanılacaksa, kapı ve pervazların kesilmesi gibi durumları ortaya çıkaracaktır. BOYDEK olarak bizler böyle bir uygulamayı tavsiye etmemekle birlikte böyle bir talep olması durumunda, bu işlemin zararlarını ve karşılaşılabilecek sorunları işverenlerimize açıklıyor ve onların kararlarına göre hareket ediyoruz. İşverenimizin böyle bir işlemi talep etmesi durumunda, mevcut fayansların üzerine yapıştırıcının tutunabilirliğini artırmak maksadıyla bürüt beton astarı çekiyor ve sonrasında yeni fayansları döşüyoruz.

Banyo dolaplarının imalatı ve montajı;

banyo dolabi

Mimarlarımız tarafından hazırlanan tasarım kapsamında ölçülendirilmesi yapılan banyo dolaplarımız, çoğunlukla 1. Sınıf MDF lam gövde üzerine, kullanıcının tercihine göre akralik, country veya vakum kapaklardan imal edilmektedir. Ancak, kullanıcının talebi doğrultusunda ahşap ve ithal malzemelerden de imalat imkanımız bulunmaktadır. İmalatı müteakip, uzman ekiplerimiz tarafından mutfak dolaplarımız ve yine kullanıcı tarafından onaylanan kulplar (kulpsuz modellerimiz de bulunmaktadır) yerlerine monte edilmektedir. Dolapların imalat ve montaj süreci genellikle bir hafta sürmektedir. Ancak, salgın nedeniyle üretici firmaların düşük kapasite ile çalışmalarından dolayı bazı modellerin temin edilmesinde sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle, tadilat sürecini uzatmamak adına mutfak dolaplarının model, renk ve kapak seçiminin sürecin en başında yapılmasında fayda bulunmaktadır. 
Banyo dolapları ile uyumlu olarak, işveren tercihine göre ışıklı/ışıksız ayna imalat ve montajı da uzman mobilya ekiplerimiz tarafından yapılmakta olup, işverenin tercih edeceği her türlü aynayı imal etme imkanımız bulunmaktadır.

Duşakabin imalat ve montajı;

mutfak tezgahi 1 1

Hazırlanan tasarım kapsamında işveren tarafından tercih edilecek model ve renkte her türlü duşakabin imalat ve montajı profesyonel ekiplerimiz tarafından titizlikle yapılmaktadır. Günümüzde çok fazla tercih edilmemekle birlikte, işveren tarafından tercih edilmesi durumunda duş teknesi ve küvet imalat, tedarik ve montajı da yine aynı ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır.

Sıva üstü montajların yapılması;

elektril tesisati

Uzman ekiplerimiz ile tasarıma uygun şekilde imal edilen klipin asma tavan, tedarik edilen sıhhi tesisat armatürleri ve vitrifiye, sıva üstü elektrik priz/anahtarlar ve aydınlatma üniteleri ile banyo dolap tezgahı montajını yaparak tadilat sürecini tamamlıyoruz.

 

Boydek İnşaat Tadilat Dekorasyon : 0532 057 36 56
15 Yıllık tecrübe ile Ev ve İşyerlerinizi yenileyerek hayallerinizi gerçeğe dönüştürüyoruz

Banyo Tadilatı Nasıl Yapılır ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: